skip to Main Content

6 nejlepších kryptoměn, které si nyní můžete koupit a držet navždy

Analýza Kryptoměn

V současnosti existuje více než 7 900 kryptoměn, jejichž hodnota dohromady činí přibližně 2 biliony dolarů a od prosince 2019 prudce vzrostla o více než 1 000 %. Abychom tyto zisky uvedli do kontextu, index S&P 500 – měřítko výkonnosti amerického akciového trhu – dosáhl za posledních dvacet let celkového výnosu 495 %.

Na základě těchto údajů má smysl alokovat malé procento svého portfolia (třeba 5-10 %) do této rozvíjející se třídy aktiv za předpokladu, že máte pohotovostní fond a nebudete peníze potřebovat alespoň tři roky. Abychom vám pomohli začít, zde je 6 kryptoměn, které vypadají jako chytré dlouhodobé investice.

1. Bitcoin

V roce 2009 vytvořil pseudonym Satoshi Nakamoto Bitcoin, digitální měnu využívající blockchain. Tento termín jste již pravděpodobně slyšeli. Je však důležité pochopit, co přesně znamená. Blockchain je decentralizovaný systém záznamů, který pomocí kryptografie zabezpečuje údaje o transakcích a převádí finanční prostředky elektronicky bez potřeby prostředníka (např. banky).

Konkrétně těžaři ověřují transakce prostřednictvím konsensuálního mechanismu známého jako důkaz práce (proof-of-work). To znamená, že vynakládají výpočetní výkon na řešení složitých matematických hádanek. Po vyřešení je blok transakcí přidán do blockchainu a těžař je odměněn bitcoinem, čímž vlastně razí novou měnu. Zdrojový kód Bitcoinu však stanovil, že se odměna každých 210 000 bloků snižuje na polovinu.

V konečném důsledku to znamená, že je Bitcoin vzácné aktivum s omezenou nabídkou. Vždy bude existovat pouze 21 milionů mincí a poslední bude vytěžena v roce 2140. A co je ještě důležitější, podobně jako u jiných vzácných aktiv (např. zlata) má Bitcoin díky omezené nabídce svou hodnotu. A dokud bude poptávka stoupat, měla by i cena Bitcoinu nadále stoupat. To je investiční teze, nebo alespoň její polovina. Druhá polovina se týká popularity Bitcoinu.

Od doby, kdy Bitcoin debutoval, se objevily tisíce dalších kryptoměn, ale žádná z nich nedosáhla takového významu. Bitcoin je prakticky synonymem pro kryptoměnu a stále má větší hodnotu než jakýkoliv altcoin. Ve skutečnosti se jeho tržní hodnota v současnosti pohybuje lehce pod úrovní bilionu dolarů (k 30. 1. 2022), což znamená, že Bitcoin představuje 42 % souhrnné hodnoty všech kryptoměn.

V následujících letech by popularita Bitcoinu měla být hnací silou jeho přijetí jak individuálními, tak institucionálními investory a tato poptávka by měla udržet jeho cenu na vzestupné trajektorii. Známá portfolio manažerka Cathie Woodová se dokonce domnívá, že by Bitcoin mohl do roku 2026 dosáhnout hodnoty 500 000 dolarů, což znamená více než 1 000% nárůst oproti jeho současné ceně. Proto se tato kryptoměna jeví jako chytrá investice.

Přečtěte si více: Přemýšlíte o investici do Bitcoinu? Pár minut čtení, které vám mohou změnit život

2. Ethereum

Ethereum představuje skvělý příklad toho, čeho lze dlouhodobě dosáhnout investováním do správné kryptoměny. Od svého uvedení na trh v roce 2015 nativní token ether prudce vzrostl o více než 25 000 %. Na této cestě však došlo ke spoustě významných propadů, kvůli kterým někteří mohli o tyto zisky přijít. Skvělá historie nemusí vždy znamenat fantastickou budoucnost. V případě Etherea však lze předpokládat, že investory, kteří si počkají, čekají skvělé zítřky.

Ethereum má takovou míru hybnosti, kterou těžko někdo zastaví. Na základě tržní kapitalizace se řadí na druhé místo mezi kryptoměnami, hned za Bitcoinem. Více než 40 ze 100 největších kryptoměn je postaveno na blockchainu Etherea. Není divu, že miliardář Mark Cuban předpovídá, že by se Ethereum letos mohlo stát monstrózním vítězem kryptoměnového závodu a na cestě jsou nové důležité aplikace.

Důležitým milníkem v rámci velkého upgradu Etherea 2.0 bude letos sloučení řetězce beacon s hlavní sítí Etherea. To umožní staking v celé síti. Závěrečná fáze tohoto upgradu se plánuje na rok 2023. Ethereum bude v nepříliš vzdálené budoucnosti mnohem rychlejší a škálovatelnější s nižšími transakčními náklady. To by mohlo vydláždit cestu k rostoucímu přijetí v příštích letech.

Přemýšlíte, kde byste mohli koupit kryptoměny? Přečtěte si recenzi kryptoměnové burzy Binance

3. Solana

Některé nevýhody současného protokolu proof-of-work (PoW) Etherea otevřely dveře k prosazení jiných blockchainů. Solana představuje jeden z nejúspěšnějších.

Proč koupit tuto kryptoměnu? Od svého spuštění na začátku roku 2018 Solana vylétla o více než 20 000 %. Nyní jí patří přední místo mezi nejlepšími kryptoměnami podle tržní kapitalizace. Se současnou tržní kapitalizací má však Solana ještě hodně prostoru, než dožene Ethereum. Existují tak dobré důvody se domnívat, že Solana odtud může urazit ještě poměrně dalekou cestu. Má nejrychleji rostoucí ekosystém v oblasti kryptoměn s více než 400 projekty. Solana je rychlá, její blockchain dokáže zpracovat až 65 000 transakcí za sekundu. A je levná: Průměrná cena transakce je pouhých 0,00025 dolaru.

Solana zažila několik významných distribuovaných útoků na svou službu, přičemž ten poslední v prosinci 2021 způsobil pokles její ceny. Vývojáři však mají dostatek motivace k řešení případných bezpečnostních problémů. Zdá se, že Solana pravděpodobně zůstane dlouhodobě špičkovým blockchainem.

Přečtěte si více: Uvažujete o nákupu kryptoměn? Jak vybrat nebo analyzovat altcoiny?

4. Litecoin

V roce 2011 vytvořil Charlie Lee, bývalý inženýr ve společnosti Google Litecoin jako fork blockchainu Bitcoin. Abychom tento termín objasnili, k forku dochází, když se provede změna v protokolu blockchainu. V tomto případě Lee navrhl Litecoin tak, aby byl rychlejší než jeho předchůdce.

Konkrétně se těžaři při ověřování transakcí stále spoléhají na mechanismus konsensu proof-of-work, ale bloky Litecoinu se vytvářejí každé 2,5 minuty – čtyřikrát rychleji než bloky Bitcoinu, které se vytvářejí každých 10 minut. To znamená, že se transakce v Litecoinu finalizují rychleji.

Podobně je Litecoin také čtyřikrát početnější, s limitem nabídky 84 milionů mincí. Z tohoto důvodu je tato kryptoměna často nazývaná jako digitální stříbro k digitálnímu zlatu – Bitcoinu, a to je opět jádro investiční teze. Omezená nabídka Litecoinu znamená, že by jeho cena měla nadále růst spolu s poptávkou.

A konečně, Litecoin dosáhl sám o sobě poměrně velké popularity. Například uživatelé mobilní peněženky PayPal mohou s kryptoměnou obchodovat a utrácet ji, přičemž tato fintechová služba podporuje pouze čtyři digitální aktiva. Bitcoin a Litecoin jsou na tomto seznamu. Proto tato kryptoměna vypadá jako chytrá investice.

Přečtěte si více: Co jsou kryptoměny a proč je kupovat? Přehled digitálních měn pro začátečníky

5. Chainlink

Chytré kontrakty, které se využívají i v rámci sítí Ethereum a Solana jsou programy, které se vykonávají za předem stanovených podmínek.

Čelíme však jednomu problému. Blockchainy nemohou komunikovat s externími systémy ani s reálným světem, což dramaticky omezuje užitečnost chytrých smluv. Uvažujme například protokol DeFi, který umožňuje spotřebitelům nakupovat a prodávat fyzická aktiva, jako jsou auta nebo domy. Aby inteligentní smlouva správně fungovala, musela by znát hodnotu těchto aktiv v době navrhovaného prodeje. Jak byste dostali data do blockchainu, aniž byste se spoléhali na jediný zdroj a potenciálně ohrozili decentralizovanou povahu sítě? Odpovědí je Chainlink.

Chainlink je decentralizovaná oracle síť poháněná tokenem LINK. Oracles představují senzory přinášející reálná data do blockchainu. Aby se mohly zapojit, musí provozovatelé uzlů oracle – lidé, kteří provozují software a hardware – stakovat tokeny LINK, což je opatření, které zajišťuje jejich poctivost, protože jejich podíl může být odebrán, pokud se pokusí spáchat podvod.

Funguje to takto: Když si inteligentní smlouva vyžádá data od Chainlinku, operátoři uzlů podají nabídku a síť vybere několik oracles, kteří informace získají. Protokol Chainlink pak tato data agreguje a odsouhlasí, aby bylo dosaženo přesného výsledku, čímž se zachová decentralizovaná povaha chytré smlouvy. Nakonec do hry opět vstupuje token LINK, který se používá k placení operátorům uzlů oracle za jejich služby. Stručně řečeno, Chainlink zvyšuje užitečnost chytrých smluv tím, že umožňuje přenést reálná data do jakéhokoli blockchainu.

V této souvislosti je třeba říci, že s dalším rozvojem odvětví DeFi bude nepochybně více chytrých kontraktů potřebovat přístup k datům reálného světa. To zase vytvoří poptávku po oracles (a tokenech, které pohánějí jejich sítě). A Chainlink je s velkým náskokem nejoblíbenější oracle sítí, protože se integruje s více než 1 000 blockchain projekty. Za zmínku stojí také to, že token LINK představuje čtvrtý nejoblíbenější digitální aktivum mezi kryptoměnovými hedgeovými fondy. Protože stále více institucí diverzifikuje investice do kryptoměn, pravděpodobně se výrazně zvýší jeho poptávka a také cena.

Kupte si kryptoměny na české směnárně Simplecoin, jejíž recenzi si můžete přečíst zde

6. Avalanche

Avalanche je nováčkem ve skupině kryptoměn. Její prvotní nabídka mincí (ICO) proběhla v roce 2020. Od té doby Avalanche vzrostla o více než 2 000 % a nyní se podle tržní kapitalizace řadí k největším kryptoměnám.

Avalanche se však možná teprve zahřívá. Je totiž mnohem rychlejší než Ethereum a dokáže zpracovat více než 4 500 transakcí za sekundu. Žádný blockchain podporující chytré kontrakty nemá rychlejší dobu do finalizace (doba potřebná k neodvolatelnému přidání transakce do blockchainu). Avalanche pak má náskok před Solanou i v dalším klíčovém ukazateli: V roce 2021 vygenerovala mnohem více příjmů z decentralizovaných aplikací (dApps). Přestože Ethereum je v tomto ohledu daleko napřed, Avalanche by mohla postupem času tento náskok zmenšit.

V ekosystému Avalanche již existuje téměř 160 projektů dApps. Další velmi viditelný je na cestě – globální účetní a poradenská společnost Deloitte plánuje na blockchainu Avalanche zabudovat platformu pro obnovu dat v případě jejich ztráty. Lze očekávat, že Avalanche se v dlouhodobém horizontu dostane do top 5 kryptoměn a její cena výrazně poroste.

Ohodnoťte tento článek
5 z 5 - (1 hlas)

Nejnovější články

Diskuze

0 komentářů k zobrazení

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back To Top
Vyhledat