skip to Main Content

Jak fungují kryptoměny? Jaký je postup, když si je chcete nakoupit?

Jak Fungují Kryptoměny

Kryptoměna, někdy nazývaná krypto nebo digitální aktivum, je jakákoli forma měny, která existuje digitálně nebo virtuálně a k zabezpečení transakcí používá kryptografii. Kryptoměny nemají centrální emisní nebo regulační orgán, místo toho používají decentralizovaný systém pro zaznamenávání transakcí a vydávání nových jednotek – mincí nebo tokenů.

Kryptoměny jsou také digitálním platebním systémem, který se při ověřování transakcí nespoléhá na banky. Je to peer-to-peer systém, který může komukoli kdekoli umožnit posílat a přijímat platby. Místo toho, aby se jednalo o fyzické peníze, které se nosí a vyměňují v reálném světě, existují platby v kryptoměnách čistě jako digitální záznamy v online databázi popisující konkrétní transakce. Při převodu peněz v kryptoměnách se transakce zaznamenávají do veřejné účetní knihy – blockchainu. Kryptoměny jsou přitom uloženy v digitálních peněženkách.

Kryptoměny získaly svůj název proto, že k ověřování transakcí používají šifrování. To znamená, že při ukládání a přenosu dat o kryptoměnách mezi peněženkami a do veřejných účetních knih se používá pokročilé kódování. Cílem šifrování je zajistit bezpečnost a ochranu.

První kryptoměnou byl Bitcoin, který vznikl v roce 2009 a dodnes je nejznámější. Velká část zájmu o kryptoměny spočívá v obchodování za účelem zisku, přičemž spekulanti občas vyhánějí ceny do nebeských výšin.

Jak kryptoměny fungují?

Kryptoměny fungují na distribuované veřejné účetní knize zvané blockchain, což je záznam všech transakcí aktualizovaný a uchovávaný držiteli měny.

Jednotky kryptoměny vznikají procesem zvaným těžba, při kterém se využívá výkon počítačů k řešení složitých matematických problémů, které generují mince. Uživatelé mohou měny také nakupovat od zprostředkovatelů a poté je ukládat a utrácet pomocí kryptoměnových peněženek. Pokud vlastníte kryptoměnu, nevlastníte nic hmotného. To, co vlastníte, je klíč, který vám umožňuje přesunout záznam nebo měrnou jednotku z jedné osoby na druhou bez důvěryhodné třetí strany.

Ačkoli Bitcoin existuje již od roku 2009, kryptoměny a aplikace technologie blockchain se ve finančním ohledu teprve objevují a v budoucnu se očekává jejich další využití. Pomocí této technologie by se časem mohly obchodovat transakce včetně dluhopisů, akcií a dalších finančních aktiv.

Příklady kryptoměn

Existují tisíce kryptoměn. Mezi nejznámější patří např:

 • Bitcoin: Bitcoin byl založen v roce 2009 jako první kryptoměna a stále je nejčastěji obchodovanou kryptoměnou. Měnu vyvinul Satoshi Nakamoto – všeobecně se má za to, že jde o pseudonym jednotlivce nebo skupiny lidí, jejichž přesná identita zůstává neznámá.
 • Ethereum: Ethereum, vyvinuté v roce 2015, je blockchainová platforma s vlastní kryptoměnou, která se nazývá Ether (ETH). Po Bitcoinu je to nejpopulárnější kryptoměna.
 • Litecoin: Tato měna se nejvíce podobá Bitcoinu, ale rychleji se posunula ve vývoji nových inovací, včetně rychlejších plateb a procesů umožňujících více transakcí.
 • Ripple: Měna, která je v současnosti nejrozšířenější měnou na světě. Jedná se o systém distribuované účetní knihy, který byl založen v roce 2012. Ripple se používá ke sledování různých druhů transakcí, nejen kryptoměn. Společnost, která za ním stojí, spolupracuje s různými bankami a finančními institucemi.

Všechny kryptoměny odlišné od Bitcoinu se označují jako „altcoiny“, aby se odlišily od svého prapůvodce.

Jak kryptoměny koupit?

Možná vás zajímá, jak kryptoměnu bezpečně koupit. Obvykle se jedná o tři kroky. Jsou to následující:

Krok 1: Výběr platformy

Prvním krokem je rozhodnutí, kterou platformu použít. Obecně si můžete vybrat mezi tradičním brokerem nebo specializovanou kryptoměnovou burzou:

 • Tradiční makléři: Jedná se o online brokery, kteří nabízejí způsoby nákupu a prodeje kryptoměn, ale i dalších finančních aktiv, jako jsou akcie, dluhopisy a ETF. Tyto platformy obvykle nabízejí nižší náklady na obchodování, ale méně kryptografických funkcí.
 • Kryptoměnové burzy: Na výběr je mnoho kryptoměnových burz, z nichž každá nabízí různé kryptoměny, úložiště peněženek, možnosti úročených účtů a další.

Při porovnávání různých platforem zvažte, jaké kryptoměny nabízejí, jaké poplatky si účtují, jaké jsou jejich bezpečnostní funkce, možnosti ukládání a výběru peněz a případné vzdělávací zdroje.

Přečtěte si více: Recenze Coinbase: Nejoblíbenější kryptoměnové burzy na světě

Krok 2: Financování účtu

Jakmile si vyberete platformu, dalším krokem je financování účtu, abyste mohli začít obchodovat. Většina kryptografických burz umožňuje uživatelům nakupovat krypto pomocí fiat měn (tj. vládou vydaných) měn, jako je americký dolar, britská libra, euro nebo i česká koruna, a to pomocí debetní nebo kreditní karty – i když se to u jednotlivých platforem liší.

Nákupy kryptoměn pomocí kreditních karet se považují za rizikové a některé burzy je nepodporují. Některé společnosti vydávající kreditní karty kryptoměnové transakce také neumožňují. Důvodem je skutečnost, že kryptoměny jsou velmi volatilní a není vhodné riskovat, že se kvůli určitým aktivům zadlužíte – nebo potenciálně zaplatíte vysoké poplatky za transakce kreditní kartou. Některé platformy přijímají také převody z elektronických peněženek a bankovní převody. Akceptované platební metody a doba potřebná pro vklady nebo výběry se u jednotlivých platforem liší. Stejně tak se liší doba zúčtování vkladů podle způsobu platby.

Důležitým faktorem, který je třeba zvážit, jsou poplatky. Ty zahrnují případné transakční poplatky za vklady a výběry plus poplatky za obchodování. Poplatky se liší podle způsobu platby a platformy, což je třeba na začátku prozkoumat.

Přečtěte si více: Recenze kryptoměnové směnárny Simplecoin: Jednoduchá cesta, jak koupit kryptoměny

Krok 3: Zadání příkazu

Příkaz můžete zadat prostřednictvím webové nebo mobilní platformy svého brokera nebo burzy. Pokud plánujete nákup kryptoměn, můžete tak učinit výběrem možnosti „koupit“, výběrem typu příkazu, zadáním množství kryptoměn, které chcete koupit, a potvrzením příkazu. Stejný postup platí i pro příkazy „prodat“.

Existují i další způsoby, jak investovat do kryptoměn. Patří mezi ně platební služby, jako je PayPal a Revolut, které uživatelům umožňují nakupovat, prodávat nebo držet kryptoměny. Kromě toho existují následující investiční nástroje:

 • Bitcoinové trusty: Akcie bitcoinových trustů kupují investoři na běžných makléřských účtech. Tyto nástroje umožňují drobným investorům vystavit se kryptoměnám prostřednictvím akciového trhu.
 • Bitcoinové podílové fondy: Na výběr jsou bitcoinové ETF a bitcoinové podílové fondy.
 • Blockchainové akcie nebo ETF: Do kryptoměn můžete nepřímo investovat také prostřednictvím blockchainových společností, které se specializují na technologie stojící za kryptoměnami a kryptografickými transakcemi. Případně můžete koupit akcie nebo ETF společností, které využívají technologii blockchain.

Nejlepší možnost pro vás závisí na vašich investičních cílech a ochotě riskovat.

Přečtěte si více: Recenze Fumbi: Stojí za to si otevřít na platformě účet?

Jak uložit kryptoměnu

Po nákupu kryptoměny ji musíte bezpečně uložit, abyste ji ochránili před hackery nebo krádeží. Obvykle se kryptoměna ukládá do kryptoměnových peněženek, což jsou fyzická zařízení nebo online software sloužící k bezpečnému uložení soukromých klíčů k vašim kryptoměnám. Některé burzy poskytují služby peněženek, což vám usnadní ukládání přímo prostřednictvím platformy. Ne všechny burzy nebo makléři vám však služby peněženek poskytují automaticky.

Na výběr jsou různí poskytovatelé peněženek. Používají se pojmy „horká peněženka – softwarová“ a „studená peněženka – hardwarová“:

 • Horká peněženka: Označuje úložiště kryptoměn, které k ochraně soukromých klíčů k vašim aktivům používá online software.
 • Studené peněženky: Na rozdíl od horkých peněženek se studené peněženky (známé také jako hardwarové peněženky) spoléhají na offline elektronická zařízení, která bezpečně uchovávají vaše soukromé klíče.

Přečtěte si více: 4 tipy, které by měl znát každý začínající obchodník s kryptoměnami

Co si můžete za kryptoměny koupit?

Když byl Bitcoin poprvé uveden na trh, měl být prostředkem pro každodenní transakce a umožňovat nákup všeho od šálku kávy po počítač (nebo dokonce velkých položek, jako jsou nemovitosti). To se zatím zcela nenaplnilo, i když počet institucí, které kryptoměny přijímají, roste, velké transakce s nimi jsou vzácné. I tak je ale možné za kryptoměny nakupovat nejrůznější produkty na webových stránkách online obchodů. Zde je několik příkladů:

 • Technologické stránky a stránky online obchodů: Několik společností, které prodávají technologické produkty, přijímá na svých webových stránkách kryptoměny, za všechny lze jmenovat Alzu. Mezi prvními stránkami, které přijímaly bitcoiny, byla e-commerce platforma Overstock. Přijímají ho také společnosti Shopify, Rakuten nebo Netflix.
 • Luxusní zboží: Někteří prodejci luxusního zboží přijímají kryptoměny jako formu platby. Za Bitcoin tak lze koupit například hodinky Rolex a další špičkové hodinky.
 • Automobily: Bitcoin je možné používat také k nákupu automobilů, např: Někteří prodejci automobilů – od masových značek až po prodejce luxusních vozů – již přijímají kryptoměny jako platidlo.
 • Pojištění: V dubnu 2021 švýcarská pojišťovna AXA oznámila, že začala přijímat bitcoiny jako způsob platby pro všechny své druhy pojištění s výjimkou životního pojištění (kvůli regulačním problémům). Pojišťovna Premier Shield Insurance, která v USA prodává pojistné smlouvy na pojištění domácností a aut, také přijímá Bitcoin pro platby pojistného.

Přečtěte si více: Může jednou Bitcoin nahradit tradiční peníze? Čím je Bitcoin krytý?

Pozor na kryptoměnové podvody

Kriminalita v oblasti kryptoměn je bohužel na vzestupu. Mezi podvody s kryptoměnami patří:

 • Falešné webové stránky: Falešné stránky, které obsahují falešné reference a kryptografický žargon a slibují obrovské a zaručené výnosy za předpokladu, že budete dále investovat.
 • Virtuální Ponziho schémata: Kryptoměnoví zločinci propagují neexistující příležitosti k investování do digitálních měn a vytvářejí iluzi obrovských výnosů tím, že vyplácejí staré investory penězi nových investorů. Jedna z podvodných operací, BitClub Network, vydělala více než 700 milionů dolarů, než byli její pachatelé v prosinci 2019 obviněni.
 • „Celebrity“ podporují: Podvodníci se na internetu vydávají za miliardáře nebo známá jména, která slibují znásobení vaší investice do virtuální měny, ale místo toho ukradnou to, co pošlete. Využívají také aplikace pro zasílání zpráv nebo chatovací místnosti k tomu, aby spustili fámu, že určitou kryptoměnu podporuje známý podnikatel. Jakmile povzbudí investory k nákupu a vyženou cenu nahoru, podvodníci svůj podíl prodají a hodnota měny se sníží.

Podvodníci se mohou také vydávat za legitimní obchodníky s virtuálními měnami nebo založit falešné burzy, aby lidi přiměli dát jim peníze. Další kryptoměnové podvody zahrnují podvodné nabídky prodeje individuálních penzijních účtů v kryptoměnách. Pak je tu přímé hackování kryptoměn, kdy se zločinci vloupávají do digitálních peněženek, v nichž si lidé ukládají virtuální měnu, aby ji ukradli.

Přečtěte si více: 3 důvody, proč pokračovat v nakupování kryptoměn bez ohledu na dění na trhu

Jsou kryptoměny bezpečné?

Kryptoměny využívají obvykle technologii blockchain. Blockchain popisuje způsob, jakým se transakce zaznamenávají do „bloků“ a opatřují se časovými razítky. Je to poměrně složitý technický proces, ale výsledkem je digitální kniha transakcí s kryptoměnami, kterou hackeři jen těžko mohou zfalšovat.

Transakce navíc vyžadují dvoufaktorový proces ověřování. Například při zahájení transakce můžete být požádáni o zadání uživatelského jména a hesla. Pak možná budete muset zadat ověřovací kód zaslaný textovou zprávou na váš osobní mobilní telefon.

Ačkoli existují záruky, neznamená to, že kryptoměny nelze hacknout. Několik hackerských útoků stálo začínající kryptoměnové burzy nejenom peníze. V krajním případě znamenaly i jejich konec. Například v roce 2018 hackeři zasáhli útokem společnost Coincheck a ukradli kryptoměny ve výši 534 milionů dolarů, ještě větší „popularitu“ pak získal hack burzy Mt.Gox.

Na rozdíl od státem podporovaných peněz se hodnota virtuálních měn řídí výhradně nabídkou a poptávkou. To může vytvářet divoké výkyvy, které investorům přinášejí značné zisky nebo velké ztráty. A investice do kryptoměn podléhají mnohem menší regulační ochraně než tradiční finanční produkty, jako jsou akcie, dluhopisy a podílové fondy.

Čtyři tipy, jak bezpečně investovat do kryptoměn

Všechny investice nesou riziko, ale někteří odborníci považují kryptoměny za jednu z nejrizikovějších investičních možností. Pokud se chystáte investovat do kryptoměn, tyto tipy vám pomohou se kvalifikovaně rozhodnout.

 • Prozkoumejte burzy: Než začnete investovat, zjistěte si informace o kryptoměnových burzách. Odhaduje se, že existuje více než 500 burz. Než se pustíte do dalšího postupu, udělejte si průzkum, přečtěte si recenze a poraďte se se zkušenějšími investory.
 • Zjistěte, jak digitální měnu uložit: Pokud si kryptoměnu koupíte, musíte si ji uložit. Můžete ji mít na burze nebo v digitální peněžence. Existují sice různé druhy peněženek, ale každá má své výhody, technické požadavky a zabezpečení. Stejně jako v případě burz prozkoumejte před investicí možnosti ukládání.
 • Diverzifikujte své investice: Diverzifikace je klíčem ke každé dobré investiční strategii a platí to i při investování do kryptoměn. Nevkládejte všechny své peníze například do Bitcoinu jen proto, že ten název znáte. Existují tisíce možností, rozložte tak své investice raději do více měn.
 • Připravte se na volatilitu: Trh s kryptoměnami je velmi volatilní, takže se připravte na vzestupy a poklesy. Uvidíte dramatické výkyvy cen. Pokud to vaše investiční portfolio nebo psychická pohoda nezvládne, kryptoměny pro vás nemusí být rozumnou volbou.

Kryptoměny jsou nyní v módě, ale nezapomeňte, že jsou stále v relativních plenkách a považují se za vysoce spekulativní. Investování do něčeho nového s sebou přináší problémy, takže buďte připraveni. Pokud se plánujete zapojit, udělejte si průzkum a pro začátek investujte konzervativně.

Ohodnoťte tento článek

Nejnovější články

Diskuze

0 komentářů k zobrazení

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back To Top
Vyhledat