skip to Main Content

Co jsou kryptoměny a proč je kupovat? Přehled digitálních měn pro začátečníky

Kryptoměna – známá také jako crypto – je digitální měna určená k tomu, aby fungovala jako prostředek směny. Využívá kryptografii k zabezpečení a ověřování transakcí a také ke kontrole vytváření nových jednotek konkrétní digitální měny.

Mnoho kryptoměn je postaveno na technologii blockchain, což je distribuovaná účetní kniha vynucovaná distribuovanou sítí počítačů. Kryptoměny se od fiat měn, jako je americký dolar nebo česká koruna, liší tím, že je nevydává žádná centrální autorita, takže jsou potenciálně odolné vůči vládním zásahům nebo manipulaci.

V tomto textu se budeme zabývat různými pojmy z oblasti kryptoměn, které vám pomohou pochopit tuto novou finanční inovaci a také vám napoví, proč má smysl kryptoměny nakupovat.

Jak kryptoměny fungují?

Většina kryptoměn funguje bez podpory centrální banky nebo vlády. Místo spoléhání na vládní záruky je základem fungování kryptoměn decentralizovaná technologie zvaná blockchain.

Kryptoměny neexistují jako hromádka bankovek nebo mincí. Místo toho žijí pouze na internetu. Považujte je za virtuální tokeny, o jejichž hodnotě rozhodují tržní síly vytvořené lidmi, kdo je chtějí koupit nebo prodat.

Kryptoměny vznikají procesem známým jako těžba, který zahrnuje využití výpočetního výkonu počítačů k řešení složitých matematických problémů za účelem získání mincí. Uživatelé mohou měny také nakupovat na kryptoměnových burzách a směnárnách. Následně je mohou ukládat a utrácet pomocí šifrovaných kryptoměnových peněženek.

Centralizovaná a decentralizovaná síť
Centralizovaná a decentralizovaná síť. Zdroj: en.wikipedia.org

Blockchainy obvykle fungují prostřednictvím konsensuálních algoritmů proof-of-work (PoW) nebo proof-of-stake (PoS). PoW funguje na základě těžařů, kteří pro tento proces často provozují konkrétní výpočetní stroje.

PoS naproti tomu funguje na základě sázek. V systému staking jsou odměny rozdělovány tak, že pomáhají provozovat síť držením aktiv v určitých peněženkách. Řada aktiv PoS umožňuje také masternodes – složitější proces stakingu, který obvykle vyžaduje mít v peněžence určitý minimální počet mincí.

Kdo historicky ovlivnil kryptoměny?

Kryptoměnový průmysl za dobu jeho existence významně ovlivnila řada osobností. Satoshi Nakamoto odstartoval toto odvětví vytvořením Bitcoinu. Vitalik Buterin, známý díky vytvoření Etherea, také výrazně ovlivnil kryptoměnové hnutí. S Ethereem přišel celý svět dalších tokenů postavených na jeho síti zvaných ERC-20 tokeny.

Jed McCaleb pomohl rozšířit význam Bitcoinu v počátcích odvětví díky založení burzy Mt. Gox, místa, kde se čile obchodovalo s Bitcoinem. Neslavně se však proslavil, když platforma v roce 2014 zkrachovala.

Changpeng Zhao zvýšil dostupnost kryptoaktiv jako jeden ze zakladatelů burzy Binance, která se rozrostla v jednu z největších kryptoměnových burz.

Sam Bankman-Fried, spolutvůrce platformy pro obchodování s digitálními aktivy FTX, je další významnou osobností v oboru, která ovlivňuje obchodování, decentralizované finance (DeFi) a další aspekty kryptoměnového ekosystému.

Svou stopu v tomto odvětví však zanechala i řada dalších osobností jako například:

  • Michael Saylor – zakladatel a ředitel společnosti MicroStrategy
  • Kris Marszalek – spoluzakladatel a ředitel burzy Crypto.com
  • Jesse Powell – spoluzakladatel a ředitel burzy Kraken
  • Jack Dorsey – spoluzakladatel Twitteru a zakladatel a ředitel Square
  • Dan Schulman – ředitel společnosti PayPal
Jack Dorsey, jedna z nejvýznamnějších osob kryptoměnového ekosystému současnosti
Jack Dorsey, jedna z nejvýznamnějších osob kryptoměnového ekosystému současnosti. Zdroj: techcrunch.com

Proč jsou kryptoměny tak volatilní?

V oblasti kryptoměn panuje velká volatilita, která je způsobena novostí tohoto odvětví. Investoři se snaží se svými penězi experimentovat, aby rychle vygenerovali bohatství, a zjišťují, jak se ceny kryptoměn mění a zda je mohou ovlivnit.

Počet lidí, kteří kryptoměny využívají (a za jakým účelem), ovlivňuje jejich cenu. Cena poroste, pokud je bude více lidí používat k nákupu zboží a služeb, než aby je pouze drželi.

Hodnota kryptoměn se řídí také nedostatkem. To naráží na mechanismus konečnosti kryptoměn. Protokol Bitcoinu stanovuje maximální množství mincí, které lze vytěžit, na 21 milionů. Proto se bude nedostatek bitcoinů nevyhnutelně zvyšovat s tím, jak bude do kryptoměnového prostoru vstupovat stále více lidí. To způsobí růst jeho ceny. Některé mince také využívají mechanismus spalování ke zvýšení své hodnoty tím, že zničí část dostupné nabídky.

Účtům, které drží obrovské množství kryptoměny, se říká velryby. Protože mají významnou pozici mohou ovlivnit celý trh, pokud se rozhodnou, že začnou svá kryptoměnová aktiva prodávat.

Typy digitálních aktiv

Různé typy kryptoměn lze rozdělit do následujících dvou skupin: Kryptoměny a tokeny.

Kryptoměny vs. Tokeny
Kryptoměny vs. Tokeny. zdroj: cointelegraph.com

Kryptoměny jsou určeny k používání jako druh měny a jsou vytvořeny na vlastním blockchainu. Například ether je kryptoměna založená na blockchainu Ethereum. Trochu matoucí je Bitcoin, jehož kryptoměna s názvem bitcoin je vytvořena na blockchainu Bitcoin.

  • Altcoin označuje jakoukoli kryptoměnu založenou na blockchainu, která není Bitcoin. Termín „altcoin“ vznikl jako zkratka pro „alternativu k Bitcoinu“ a naprostá většina altcoinů byla vytvořena proto, aby Bitcoin nějak vylepšila. Příkladem altcoinů jsou Namecoin, Peercoin, Litecoin, Ethereum a USD Coin.

Některé kryptoměny, jako například Bitcoin, mají omezený počet mincí, které pomáhají vytvářet poptávku a posilují jejich vnímanou hodnotu. Například maximální nabídka bitcoinů je omezena na 21 milionů, což určil jejich tvůrce (tvůrci).

  • Tokeny jsou postaveny na existujícím blockchainu, ale jsou považovány za programovatelná aktiva, která umožňují formulovat a provádět jedinečné chytré kontrakty. Mimo blockchainovou síť lze tyto smlouvy použít k určení vlastnictví aktiv. Tokeny lze použít k reprezentaci jednotek hodnoty, jako jsou peníze, mince, digitální aktiva a elektřina, a lze je také odesílat a přijímat.
  • Stablecoiny vážou svou hodnotu na různé fiat měny nebo aktiva, například zlato. Nejčastěji jsou stablecoiny navázány jedna ku jedné na americký dolar a poskytují uživatelům způsob, jak prodat aktivum, které má stejnou hodnotu jako národní měna, ale přesto s ním lze v rámci ekosystému provádět transakce a uchovávat je v kryptografické podobě.
  • Nezaměnitelné tokeny neboli NFT jsou dalším typem kryptoměny, označující, že se jedná o aktivum, které je jediné svého druhu a nelze ho nahradit. Například bitcoin je zaměnitelný, což znamená, že můžete jeden vyměnit za jiný a získat přesně stejnou věc. Jedinečnou herní kartu však na druhou stranu nelze duplikovat. Pokud byste ji vyměnili za jinou kartu, získali byste něco úplně jiného.

Před nákupem kryptoměny či tokenu je důležité zjistit si jejich typ a funkci v závislosti na vašich cílech. Ne všechna digitální aktiva byla vytvořena za investičními účely.

Jsou kryptoměny legální?

S rozvojem odvětví kryptoměn vstoupila celosvětově do hry regulace. V průběhu let Spojené státy stále více zesilovaly svůj dohled nad tímto prostorem. Komise pro cenné papíry a burzy (SEC) po mánii v letech 2017 a 2018 zpřísnila požadavky na počáteční nabídky mincí neboli ICO. Komise pro obchodování s komoditními futures (CFTC) a další americké agentury se v rámci regulace rovněž angažovaly.

Kromě toho se regulace kryptoměn mimo USA v průběhu času měnila na základě vyvíjejících se regulačních směrnic. Například pátá směrnice Evropské unie o boji proti praní špinavých peněz přinesla, že nákup, prodej a další operace s kryptoměnami musí v některých regionech splňovat určité požadavky – zejména v oblasti dokládání totožnosti kupujícího.

Vzhledem k tomu, že jsou kryptoměny stále v porovnání s jinými odvětvími relativně novým oborem, neexistuje zatím právní jasnost, pokud jde o požadavky na všechny oblasti tohoto prostoru. Součástí takového ozřejmění je i klasifikace aktiv. Bitcoin a ether jsou považovány za komodity, u řady dalších digitálních aktiv zůstává kategorizace nejasná. Obecně však kryptoměny nijak mimo zákon postavené nejsou.

Výhody a nevýhody kryptoměn

Výhody:

  • Transakce s kryptoměnou je obvykle rychlý a jednoduchý proces: Například bitcoin lze mezi digitálními peněženkami vyměnit pouze pomocí chytrého telefonu nebo počítače.
  • Stejně jednoduše lze bitcoin a další kryptoměny i koupit: K zabezpečení těchto převodů se používají veřejné a soukromé klíče a různá motivační schémata, například proof-of-work a proof-of-stake.
  • Roste popularita digitálních měn: Platby v kryptoměnách jsou stále populárnější mezi velkými společnostmi a v odvětvích, jako je móda a farmacie.
  • Lidé mohou sledovat snadno historický vývoj: Každá transakce v kryptoměnách se zaznamenává do veřejné účetní knihy známé jako blockchain, což je technologie, která umožňuje jejich existenci. Díky tomu mohou lidé sledovat historii kryptoměn, jako je Bitcoin, a zabránit tak utrácení mincí, které nevlastní, kopírování transakcí nebo jejich rušení. Protože blockchain hodlá eliminovat zprostředkovatele, jako jsou banky a internetová tržiště, nevznikají žádné transakční náklady.
  • Je možné, že svou virtuální peněženku ztratíte nebo ztratíte mince – v dnešní době však už není problém takovou peněženku obnovit.

Nevýhody:

  • Neexistuje mnoho norem, které by vás chránily: Pokud se stanete obětí podvodu, těžko se budete domáhat spravedlnosti.
  • Ztráta hodnoty konkrétní kryptoměny: Pokud firmy nebo spotřebitelé přejdou na jinou kryptoměnu, nebo přestanou digitální měny využívat úplně, mohou ztratit hodnotu a stát se nepoužitelnými.

Kryptoměnové burzy jsou také náchylné ke kybernetickým útokům: Ty mohou mít za následek, že vaše investice bude navždy ztracena – podvody jsou u kryptoměn vždy možné. Podvodníci často využívají platformy sociálních médií, jako jsou Instagram, Facebook a Twitter, aby spotřebitele oklamali a přiměli je k těmto investicím. Dávejte si tak pozor, abyste nenaletěli podvodníkům a na žádné zprávy na sociálních sítích informujících o zaručeném zisku nereagujte.

Hlavní milníky kryptoměnové historie
Hlavní milníky kryptoměnové historie

Co je to blockchain v kryptoměnách?

Ačkoli se blockchain jeví velmi sofistikovaně, jeho základ je poměrně jednoduchý. Databáze neboli blockchain je jakási digitální účetní kniha. Abychom pochopili pojem blockchain, je třeba nejprve pochopit, co je to databáze. Databáze je soubor dat uložených v počítačovém systému v elektronické podobě.

Technologie distribuované účetní knihy (DLT) je decentralizovaná databáze, kterou spravují různí účastníci sítě. Blockchain je typ DLT, kde se transakce zaznamenávají pomocí hashe, což je neměnný kryptografický podpis. To znamená, že pokud dojde ke změně jediného bloku v řetězci, je okamžitě jasné, že s řetězcem bylo manipulováno. Naproti tomu existují soukromé a centralizované blockchainy, v nichž všechny počítače tvořící síť vlastní a provozuje jedna společnost.

Na technologii blockchainu jsou postaveny populární kryptoměny, jako je Bitcoin a Ethereum.

Blockchainy jako Bitcoin a Ethereum se neustále rozrůstají, protože se do řetězce přidávají nové bloky, čímž se výrazně zvyšuje bezpečnost účetní knihy.

Jsou blockchain a kryptoměny totéž?

Decentralizované platformy, které využívají digitální mince, fungují prostřednictvím blockchainů. Blockchain je technologie distribuované účetní knihy, která umožňuje síti udržovat konsensus účastníků. Síť může díky distribuovanému konsensu sledovat transakce a přenášet hodnotu a informace.

Technologii blockchain lze z obchodního hlediska chápat jako formu softwaru nové generace pro optimalizaci obchodních procesů. Kolaborativní technologie, jako je blockchain, slibuje zlepšení obchodních postupů mezi firmami, což výrazně sníží „náklady na důvěru“. V důsledku toho může poskytovat mnohem lepší návratnost na investované peníze než většina tradičních interních investic.

Kryptoměny a tokeny jsou používané k předávání hodnoty a placení za transakce v rámci blockchainových sítí a nabízejí síťové pobídky. Rovněž je lze považovat za nástroj blockchainu, který může sloužit jako zdroj nebo služba, nebo dokonce k digitalizaci vlastnictví aktiv.

Jak si koupit kryptoměnu?

Vzhledem k rychlosti přijímání kryptoměn existuje řada způsobů, jak kryptoměny nakupovat. Kryptoměnové burzy nabízejí nepřeberné množství různých digitálních aktiv k nákupu a prodeji. V běžném světě slouží PayPal jako jedna z příkladných platforem, na které mohou účastníci nakupovat a prodávat některá digitální aktiva. Rovněž je lze nakupovat na Revolutu, eToro a dalších platformách určených i k nákupu akcií a dalších cenných papírů. V různých částech světa existují také kryptoměnové bankomaty, například bitcoinové bankomaty.

Pokud jde o platby za aktiva, platformy nabízejí nákupy kryptoaktiv prostřednictvím bankovních převodů, kreditních karet nebo převodů kryptoaktiv, v závislosti na platformě. Nákup kryptoaktiv za hotovost je možný i osobně – v bitcoinovém automatu.

  • Pozor: Přestože kryptoměny, jako je bitcoin, jsou virtuálními měnami, pro účely daně z kapitálových výnosů se s nimi zachází jako s aktivy a „obyčejní“ investoři, kteří si bitcoin pořídí jako investici a zaznamenají kapitálový zisk (nebo ztrátu) ho musí ze zákona zdanit. To samé platí, když jej vymění za tradiční měnu, výrobky nebo služby.

Jsou kryptoměny dobrou investicí?

Kryptoměny jsou dobrou investicí, pokud chcete získat přímou expozici vůči poptávce po digitální měně, zatímco bezpečnější, ale potenciálně méně lukrativní alternativou je nákup akcií společností s expozicí vůči kryptoměnám – např: Square, PayPal, Greyscale, Coinbase.

I když úspěch žádné iniciativy v oblasti kryptoměn není zaručen, pokud splní své cíle, mohou být první investoři v dlouhodobém horizontu skvěle odměněni. Aby mohla být jakákoli kryptoměnová iniciativa považována za dlouhodobě úspěšnou, musí nejprve dosáhnout širokého přijetí.

Kryptoměny, jako je bitcoin, mají tradičně malou cenovou korelaci s akciovým trhem, takže vlastnictví některých z nich může pomoci diverzifikovat vaše portfolio. Pokud věříte, že obliba používání kryptoměn časem poroste, je pravděpodobně dobré investovat do kryptoměn jako do součásti vyváženého portfolia. Ujistěte se však, že pro každou kryptoměnu, kterou kupujete, máte investiční tezi. Díky ní pochopíte, zda daná měna obstojí ve zkoušce časem.

10 NEJ
#CoinCenaTržní kapitalizaceVolume (24h)SupplyChangeLast 24h

Co je těžba kryptoměn a jak funguje?

Proces získávání kryptoměny jako odměny za řešení složitých funkcí a zaznamenávání dat do blockchainu se označuje jako těžba kryptoměn.

Proč ale jednotlivci kryptoměnu těží? Nejzřejmější odpovědí je, že někteří lidé hledají druhý zdroj příjmů a jiní chtějí větší finanční svobodu bez zásahů vlád nebo bank. Těžaři kryptoměn například ověřují legitimitu transakcí výměnou za bitcoiny jako odměnu za své úsilí.

Na základech transakcí je postaven blockchain kryptoměn. Blockchain je soubor propojených datových bloků, které obsahují základní informace, například kryptografické hashe. Bloky, které tvoří blockchain, jsou sbírky datových transakcí přidaných na konec účetní knihy. Tím se zvyšuje stupeň transparentnosti, protože účastníci sítě vidí své transakce přidané (zřetězené) do blockchainu.

Další fází procesu těžby kryptoměn je sestavení seznamu všech transakcí, který je následně zahrnut do nového nepotvrzeného datového bloku. Tím se zabrání „dvojímu utracení“ jakékoli kryptoměny. Po dokončení ověřovacího postupu se zachová trvalý a veřejný záznam přidáním jejich transakce do blockchainu. Záznam je neměnný, což znamená, že jej nelze nikdy změnit ani poškodit.

Jakmile je v bloku dostatečný počet transakcí, přidají se další informace, jako jsou hash z předchozího bloku v řetězci a nový hash pro aktuální blok. Těžaři v síti pak hash zkontrolují, aby zjistili, zda je nepotvrzený blok platný. V takových chvíli přichází pro těžaře kryptoměn čas na oslavu, protože důkaz práce (proof-of-work) byl konečně dokončen. Z pohledu uživatele to v podstatě znamená, že převod kryptoměny odesílatele příjemci byl potvrzen a bude přidán do blockchainu jako součást bloku.

Jak používat kryptoměny?

S kryptoměnami můžete dělat řadu věcí v závislosti na tom, kterou z nich vlastníte. Na nejzákladnější úrovni je definice kryptoměny taková, že ji lze použít k posílání hodnoty od jedné osoby ke druhé, nebo k placení za zboží a služby.

Každé aktivum má určitou hodnotu, obvykle oceněnou v amerických dolarech, což vede k dalšímu případu použití: Obchodování a investování.

Výjimkou jsou stablecoiny – které se snaží stabilizovat volatilitu kryptoměn tím, že aktivum naváží na něco jiného, například na americký dolar. Většina tradičních kryptoměn naopak neustále kolísá v ceně. Na burzách můžete obchodovat mezi kryptoměnami a národními měnami (tzv. fiat měnami), a to v závislosti na obchodních párech dostupných na zvolené platformě.

Jste-li obchodník, můžete digitální aktiva přijímat jako platbu také přímo nebo prostřednictvím platebního procesoru či služby, která je pohodlnější. Některé služby poskytují možnost automaticky převést zaplacené kryptoměny na hotovost. Existují ale také společnosti, které nabízejí kryptoměnové debetní karty, které jsou k nerozeznání od jakékoli jiné plastové karty k placení za zboží nebo služby.

Kromě toho můžete kryptoměny těžit. Těžba využívá váš počítač nebo k tomu určený hardware, který pomáhá provozovat sítě, jež kryptoměny či tokeny podporují. Spuštění funkce na vašem počítači nebo hardwaru automaticky a nepřetržitě provádí proces těžby a generuje příjmy a pomáhá ověřovat transakce, které se provádějí v blockchainu, v závislosti na určeném výpočetním výkonu.

Lidé si také mohou půjčovat kryptoměny na různých platformách a za půjčení aktiv získávat úroky. Tato oblast kryptoměn je známá jako decentralizované finance neboli DeFi. Na základě DLT různé platformy usnadňují půjčování a vypůjčování kryptoaktiv, aniž by se uživatel musel podřídit kontrole centralizovaného subjektu. DeFi zahrnuje také další aspekty, jako jsou decentralizované burzy neboli DEX.

Jaká je budoucnost kryptoměn?

Kryptoměny urazily za posledních deset let dlouhou cestu a postupují světelnou rychlostí. Hodnotu lze ukládat, převádět a utrácet různými způsoby prostřednictvím různých aktiv a řešení, zatímco DeFi je průkopníkem nových možností půjček a úvěrů.

Některé mainstreamové společnosti se také se zájmem dívají na samotnou technologii blockchain a vyhodnocují různá využití, například v dodavatelském řetězci. Budoucnost kryptoměn a s nimi spojených technologií se zdá být jasná, soudě podle růstu a přijetí, které bylo zaznamenáno od roku 2008, kdy Nakamoto zveřejnil rámec pro malé digitální aktivum s názvem Bitcoin. Jak jste na tom vy? Už jste koupili své první kryptoměny?

Back To Top
Vyhledat