skip to Main Content
Bitcoin logo

Bitcoin je nejstarší kryptoměna. Jedná se o decentralizovanou digitální měnu, která je založena na kryptografii. Jako taková může fungovat bez potřeby centrální autority, jako je centrální banka, na rozdíl od státem vydávaných fiat měn, jako jsou americké dolary, eura nebo české koruny. Decentralizovaná povaha jí umožňuje fungovat v síti peer-to-peer, v níž si uživatelé mohou posílat finanční prostředky navzájem přímo, aniž by museli využívat prostředníky.

Aktuální kurz bitcoinu1 474 184,89
Změny za posledních 24 hodin-3.11%
Tržní kapitalizace$ 1,253,406,172,440

Tvůrcem Bitcoinu je neznámý jedinec nebo skupina vystupující pod jménem Satoshi Nakamoto, který přišel s myšlenkou elektronického peer-to-peer peněžního systému. Do dnešního dne nebyla skutečná identita Satoshi Nakamota ověřena, i když se objevily spekulace a fámy o tom, kdo by Satoshi mohl být.

Ačkoli široká veřejnost vnímá Bitcoin jako nějakou fyzicky vypadající minci, ve skutečnosti tomu tak zdaleka není. Pod kapotou se ve skutečnosti skrývá distribuovaná účetní kniha, která je uložena v podobě řetězce bloků, odtud název blockchain. Bitcoin na rozdíl od tradičního bankovního systému funguje decentralizovaně, protože v jeho ekosystému neexistuje žádná centrální autorita jako banka nebo stát, která by transakce ověřovala a vedla účetní knihu. Její kopie je distribuována napříč uzly Bitcoinu. Uzel je kus softwaru, který si může kdokoli stáhnout a spustit, aby se zapojil do sítě. Díky tomu má každý kopii toho, jaké zůstatky jsou v jednotlivých peněženkách. Nedochází tak ke sporům o zůstatky finančních prostředků.

Jak investovat do Bitcoinu: Průvodce pro začátečníky

V posledních několika letech se Bitcoin stává mezi investory stále populárnějším. Během téže doby se o Bitcoinu a dalších kryptoměnách vedla řada debat – jeho zastánci tvrdí, že je to budoucnost peněz a investování, zatímco jeho odpůrci tvrdí, že jde o rizikovou investiční alternativu, která nemusí přinést velké výnosy.

Abychom lépe pochopili skutečnou hodnotu Bitcoinu na trhu, musíme se podívat na jeho poslední pohyby. V roce 2021 se hodnota Bitcoinu za pouhý rok zvýšila o více než 763 %, čímž snadno překonala tradiční zisky na akciovém trhu. Stále více lidí kupuje Bitcoin, který se stává decentralizovanou, globální měnou.

Své záměry podporovat kryptoměny do budoucna oznámilo několik populárních FinTech (finančně technologických) společností, jako jsou Square a PayPal. Navzdory tomu všemu je však pro Bitcoin možná nejdůležitějším vývojem nedávné IPO (primární veřejná nabídka akcií) společnosti Coinbase Global, dnešní přední platformy pro nákup kryptoměn.

Není pochyb o tom, že dynamika Bitcoinu rozhodně roste. Nedávný vývoj přispěl k raketovému nárůstu hodnoty Bitcoinu a zastánci tohoto aktiva jsou přesvědčeni, že je to jen začátek. Co přesně tedy Bitcoin je a jak můžete zjistit, zda je to pro vás ta správná investice? Přečtěte si našeho průvodce pro začátečníky.

Co je Bitcoin?

Bitcoin vytvořil programátor nebo skupina programátorů, kteří používají jméno „Satoshi Nakamoto“. Skutečný tvůrce (tvůrci) Bitcoinu je však veřejnosti stále neznámý. Jedná se o nejrozšířenější kryptoměnu. V systému kryptoměn se místo fyzické hotovosti používají virtuální „mince“ nebo „tokeny“. Mince nemají žádnou vnitřní hodnotu a nejsou kryté zlatem ani stříbrem.

Bitcoin byl vytvořen, aby vyřešil několik velkých nedostatků předchozích digitálních měn. Zaprvé byl navržen tak, aby zabránil podvodnému kopírování digitálních měn. Zamyslete se nad tím, jak snadné je vytvořit kopie dat z vašeho počítače – dokumentů, fotografií, souborů atd. Kryptoměny by nefungovaly, kdyby si kdokoli mohl minci duplikovat a vytvořit si tak neomezené množství měny. Nemůžete přece jen tak vytvořit kopii dvěstěkorunové bankovky, že?

Přečtěte si více: Může jednou Bitcoin nahradit tradiční peníze? Čím je Bitcoin krytý?

Porozumění technologii blockchain

Bitcoin využívá digitální technologii zvanou „blockchain“, což je pokročilý kódovací mechanismus, který rozptyluje jediný kód na tisíce různých počítačů. Řekněme například, že vaše mince je vytvořena z kódu „XDA146DDS“. Blockchain rozdělí kód na menší části a tyto části kódu uloží napříč mnoha počítači. Pokud by se k tomuto kódu chtěl dostat hacker, musel by se nabourat do různých počítačů, aby získal přístup k celému kódu.

Blockchain také využívá „veřejnou účetní knihu“, která využívá tisíce počítačů (označovaných jako „uzly“) ke sledování mincí a jejich vlastníků. Pokud dojde ke změně údajů o minci, uzly vzájemně porovnají své záznamy, aby ověřily, zda je změna přesná a zda ji inicioval vlastník mince.

Co potřebujete k investování do Bitcoinu? Není toho mnoho! Potřebujete pouze následující:

 • Osobní doklady totožnosti
 • Informace o bankovním účtu
 • Bezpečné internetové připojení

Jak investovat do Bitcoinu v 5 krocích

Jste připraveni vrhnout se do kryptoměn? Máte štěstí, protože jeho nákup je jednodušší, než si možná myslíte. Zde je návod, jak investovat do Bitcoinu, a to v 5 jednoduchých krocích:

 1. Připojte se k bitcoinové burze
 2. Pořiďte si bitcoinovou peněženku
 3. Připojte peněženku či kryptoměnovou burzu k bankovnímu účtu nebo kartě
 4. Zadejte objednávku bitcoinů
 5. Spravujte své investice do bitcoinů

1. Připojte se k bitcoinové burze

Nejprve si musíte určit, kde chcete bitcoiny nakoupit. Většina investorů do Bitcoinu využívá kryptoměnové burzy. Neexistuje žádná oficiální „bitcoinová“ společnost, protože se jedná o technologii s otevřeným zdrojovým kódem, ale existuje několik různých burz, které transakce s bitcoiny zprostředkovávají. Tyto burzy jsou prostředníky při investování do kryptoměn, podobně jako makléřská společnost při investování do akcií.

Pokud se rozhodnete nakupovat na burze, musíte se rozhodnout, na které. Zde je několik nejoblíbenějších možností:

 • Coinbase: V případě narušení bezpečnosti nebo podvodných převodů je tato burza pojištěna proti ztrátám.
 • Binance: Burza, která byla založena v roce 2017 a je kryptoměnovou burzou se silným zaměřením na altcoiny.
 • Kraken: Burza se sídlem v San Francisku, která umožňuje investovat do bitcoinů pomocí různých měn z celého světa.

Jak jste možná uhodli, výběr burzy je pro investory stále obtížnější, protože se začíná popularizovat více možností. Najděte vše, co potřebujete vědět v našich recenzích o Binance, Coinbase a Kraken, a začněte investovat ještě dnes.

Přečtěte si více: 6 nejlepších kryptoměn, které si nyní můžete koupit a držet navždy

2. Pořiďte si bitcoinovou peněženku

Když si koupíte minci, uložíte ji do „peněženky“, kde jsou uloženy všechny vaše kryptoměny. Existují dva typy peněženek, které si můžete pořídit: „horká – softwarová peněženka“ nebo „studená – hardwarová peněženka„.

Horká peněženka je peněženka, kterou provozuje buď vaše kryptoměnová burza, nebo poskytovatel softwaru. Většina burz vám horkou peněženku poskytnou automaticky při otevření účtu. V každém případě jsou softwarové peněženky pohodlné, protože ke svým mincím budete mít přístup přes internet nebo softwarový program.

Některé významné softwarové peněženky jsou např:

 • Electrum: Software, který vám umožní ukládat mince v počítači.
 • Mycelium: Mobilní aplikace pro uživatele Androidu a iPhonu, která je určena k ukládání kryptoměn.

Softwarové peněženky však nejsou nejbezpečnější formou ukládání mincí. Pokud je poskytovatel peněženky hacknut, mohou být informace o vašich mincích ohroženy.

Nejbezpečnějším způsobem ukládání vašich mincí je hardwarová peněženka, která je skutečný kus hardwaru, jež uchovává vaše mince. Obvykle se jedná o přenosné zařízení, které je podobné flash disku. Mezi oblíbené studené peněženky patří např:

 • Trezor
 • Ledger Nano

Pokud se chystáte nakupovat jen malé množství mincí, pak vám možná bude stačit softwarová peněženka na kryptoměnové burze. Chystáte-li se však obchodovat s velkým množstvím kryptoměn, pak se vám investice do hardwarové peněženky vyplatí.

Potřebujete pomoci s rozhodnutím? Přečtěte si více: Co je to kryptoměnová peněženka a na jakém principu funguje?

3. Připojte peněženku či burzu k bankovnímu účtu nebo kartě

Po získání peněženky nebo otevření účtu na kryptoměnové burze ji musíte propojit s bankovním účtem nebo platební kartou. To vám umožní nakupovat a prodávat kryptoměny.

4. Objednejte si bitcoiny

Nyní jste připraveni na nákup bitcoinů. Vaše burza kryptoměn bude mít vše, co k nákupu potřebujete. Hlavní otázkou je, kolik bitcoinů byste si měli koupit? Bitcoin stojí desetitisíce dolarů, ale burzy umožňují nákup zlomků jedné mince – vaše počáteční investice může být pouhých pár desítek dolarů.

Investování do Bitcoinu je velmi rizikové, a proto je důležité, abyste si před nákupem jakéhokoli Bitcoinu pečlivě určili svou toleranci k riziku a prověřili svou investiční strategii. To si rozebereme v další části.

Přečtěte si více: Přemýšlíte o investici do Bitcoinu? Pár minut čtení, které vám mohou změnit život

5. Správa vašich investic do Bitcoinu

Po nákupu bitcoinů můžete:

 • Používat své mince k provádění online transakcí
 • Držet své mince po dlouhou dobu v naději, že se jejich hodnota zvýší
 • Provádět se svými mincemi denní obchodování – to znamená nakupovat a prodávat mince s ostatními vlastníky bitcoinů, což lze velmi snadno na burze kryptoměn

Kryptoměnová burza vám poskytne vše, co potřebujete k nákupu a prodeji mincí.

Je Bitcoin dobrá investice?

Skutečná odpověď zní: žádná investice není ze své podstaty „dobrá“ nebo „špatná“. Záleží pouze na vaší toleranci k riziku, investiční strategii a finančních cílech. Než začnete o Bitcoinu jako o investici uvažovat, měli byste pečlivě zvážit své vlastní cíle a určit, čeho chcete při svých investičních aktivitách dosáhnout. Chcete si vytvořit pasivní příjem? Stát se investorem na plný úvazek? Spořit si na důchod? Odpovědi na tyto otázky vám pomohou zjistit, zda je pro vás Bitcoin tou správnou investiční možností. Bitcoin je velmi riziková investice, protože se jedná o volatilní aktivum. To znamená, že jeho hodnota může během velmi krátké doby – i během několika hodin nebo dnů – dramaticky vzrůst nebo klesnout.

Stejně jako všechny kryptoměny nemá ani Bitcoin žádnou vnitřní hodnotu. Není krytý žádným fyzickým aktivem, jako je zlato nebo stříbro, a neexistuje žádný centrální regulátor, který by zajistil, že hodnota zůstane stabilní. Hodnota Bitcoinu navíc není spojena se zisky žádné společnosti a závisí na poptávce na trhu. Když bude Bitcoin kupovat více lidí, jeho hodnota se zvýší. Když bude Bitcoin kupovat méně lidí, hodnota se sníží.

Přečtěte si více: Jak fungují kryptoměny? Jaký je postup, když si je chcete nakoupit?

Výhody investování do Bitcoinu

Hlavní výhodou investování do Bitcoinu je, že můžete být schopni dosáhnout obrovské návratnosti, možná až 200 % nebo více. Toho je samozřejmě náročné dosáhnout, ale je to možné.

Pokud investujete do Bitcoinu vyšší částku, můžete být schopni využít prudkého nárůstu trhu a prodat své mince za mnohem vyšší hodnotu, když bude hodně kupujících. Existuje také velká možnost, že se Bitcoin skutečně stane měnou budoucnosti nebo více obchodovaným aktivem, a vy byste snad mohli generovat výnosy z dlouhodobého držení.

Váš úspěch může záviset na správném „načasování trhu“. Jinými slovy, mince nakoupíte, když jsou na nízké ceně, a prodáte je, když jsou na nejvyšší možné ceně. Vysoce kvalifikovaní investoři, kteří věnují trhu velkou pozornost, mohou při použití této strategie dosáhnout obrovských výnosů. Mohou dokonce generovat výnosy, které jsou ve světě akcií nebo státních dluhopisů velmi nepravděpodobné.

Nevýhody investování do bitcoinu

Bohužel vysoká volatilita Bitcoinu z něj dělá riskantní investici, a pokud si nedáte pozor, můžete o peníze přijít. Bitcoin a další typy kryptoměn jsou také vystaveny vysokému riziku schémat „pump-and-dump“. Draví investoři osloví amatérské nebo nenáročné investory a přesvědčí je, aby do Bitcoinu nalili velké množství peněz. Výsledný prudký nárůst způsobí, že ceny kryptoměn rychle rostou.

Draví investoři jsou chytří a prodají všechny své investice dříve, než nákupní vlna skončí, čímž dosáhnou obrovského zisku. Když však investoři přestanou nakupovat, hodnota mincí klesne na extrémně nízké ceny. Mince koupená za 200 dolarů může mít nakonec hodnotu pouhých 30 dolarů. Vždy můžete dosáhnout zisku prodejem mincí před pádem ceny, ale je nemožné předpovědět, kdy se nákupní vlna zastaví – ceny mohou klesnout o 50 % během pouhých několika hodin. Proto jsou volatilní aktiva, jako jsou kryptoměny, považována za vysoce rizikové investice.

Přečtěte si více: 4 tipy, které by měl znát každý začínající obchodník s kryptoměnami

Tipy pro investování do bitcoinu

Pokud se rozhodnete, že chcete vyzkoušet investování do Bitcoinu, nezapomeňte dbát následujících rad:

 • Uvědomte si svou toleranci k riziku: Jak již bylo zmíněno, Bitcoin je vysoce riziková investice a před investováním byste si měli pečlivě prověřit svou toleranci k riziku. Pokud se necítíte dobře při investování do volatilních aktiv nebo máte k dispozici pouze malou částku, možná byste měli zvážit jiné investiční možnosti.
 • Diverzifikujte své portfolio: Nejlepším způsobem, jak se chránit před investičními ztrátami, je diverzifikovat své investiční portfolio. Vaše primární investice by měly být nízkorizikové, například indexové fondy. Dále byste se měli zaměřit na středně rizikové investice, jako jsou akcie. Vysoce rizikové investice, jako jsou kryptoměny, by měly být vašimi nejmenšími a nejméně prioritními investicemi. Bitcoin je v podstatě „třešničkou na dortu“: investice, která by mohla přinést značný zisk, ale bez které byste se jinak obešli.
 • Začněte v malém: Pokud jste na vážkách, začněte v malém. Mnoho lidí si stále není jistých, zda se kryptoměny prosadí, či nikoli. Vzhledem ke všemu tomu humbuku, který kolem kryptoměn panuje, se však mnozí o ně stále zajímají a nechtějí přijít o potenciální zisk. Jedním z nejefektivnějších způsobů, jak investovat do Bitcoinu, je vložit do něj pouhých 10 dolarů týdně. Tímto způsobem neriskujete, když to nakonec nevyjde – ale časem můžete mít velmi zajímavou bitcoinovou investici.

Strategie investování do Bitcoinu

Navzdory mnoha rozdílům mezi nákupem Bitcoinu a nákupem jiných investic, jako jsou akcie, existují inherentní podobnosti, které je třeba řešit. Ve skutečnosti se skutečné strategie investování do Bitcoinu od svých akciových protějšků příliš neliší. To znamená, že mnoho strategií pro nákup Bitcoinu souvisí spíše s časovým rámcem investice. Konkrétně mohou investoři uplatnit jednu ze tří nejoblíbenějších investičních strategií pro Bitcoin:

 • Koupit a „hodl“ Bitcoin
 • Držet Bitcoin dlouhodobě
 • Obchodovat s Bitcoinem na základě krátkodobé volatility

Koupit a „hodl“ Bitcoin

Ti, kteří znají Bitcoin, již pravděpodobně znají koncept Buy a „Hodl“. Hodl (záměrně špatně napsané slovo hold) je pouze investiční filozofie. Zkrátka znamená „držet se za každou cenu“ a naznačuje, že nejlepší investiční strategií je držet Bitcoin navždy. Ti, kdo se k této strategii hlásí, jsou si více než vědomi volatility tohoto aktiva, ale pevně věří v jeho perspektivu. Proto tato strategie bude vyžadovat, aby investoři přečkali mnoho vzestupů a pádů ceny Bitcoinu, aniž by prodávali.

Držet Bitcoin dlouhodobě

Strategie, která se od první až tak neliší, spočívá v tom, že investoři, kteří chtějí Bitcoin držet dlouhodobě, jsou přesvědčeni o jeho dlouhodobém zhodnocování. Na rozdíl od strategie „hodl“ však mohou mít dlouhodobí držitelé tendenci prodávat, jakmile budou spokojeni s výnosy. Tito investoři jsou přesvědčeni, že hodnota Bitcoinu poroste, možná bude sloužit jako nový uchovatel hodnoty (podobně jako zlato), ale nebrání se prodeji se ziskem, až nastane správný čas.

Obchodování s Bitcoinem na základě krátkodobé volatility

Jedna z nejoblíbenějších strategií investování do Bitcoinu se opírá o volatilitu tohoto aktiva. Kdyby pro nic jiného, Bitcoin se stal synonymem pro prudké výkyvy v ocenění. Stačí se podívat na jednoletý graf a zjistíte, jak volatilní Bitcoin může být, což je pro krátkodobé obchodníky příležitostí. Není překvapením, že tato strategie přiměje investory, aby se řídili vzestupy a pády, prodávali na vrcholech a nakupovali při poklesech. Tato strategie je rozhodně nejtěžší z diskutovaných a vystavuje investory největšímu riziku.

Přečtěte si více: 3 důvody, proč pokračovat v nakupování kryptoměn bez ohledu na dění na trhu

Slovo závěrem

Bitcoin je oblíbený typ kryptoměny, který k ukládání a ochraně digitálních aktiv využívá rozsáhlý řetězec vzájemně propojených počítačů. Bitcoin je vysoce volatilní aktivum, které je náchylné k velkým a rychlým výkyvům hodnoty, což představuje příležitost k velkým výnosům, ale také obrovské riziko. Je velmi důležité, abyste se před jakýmkoli rozhodnutím dozvěděli, jak investovat do Bitcoinu zodpovědně. Nezapomeňte diverzifikovat své investiční portfolio, abyste se ochránili před volatilitou trhu.

Back To Top
Vyhledat