skip to Main Content
Ethereum logo

Ethereum je globální open-source platforma pro decentralizované aplikace. Její vizí je vytvořit světový počítač, na kterém může kdokoli decentralizovaně vytvářet aplikace, přičemž všechny stavy a data jsou distribuované a veřejně přístupné. Ethereum podporuje inteligentní kontrakty, v nichž mohou vývojáři psát kód za účelem programování digitální hodnoty. Mezi příklady decentralizovaných aplikací (dApps), které jsou postaveny na platformě Ethereum, patří tokeny, NFT, decentralizované finanční aplikace (DeFi), úvěrový protokol, decentralizované burzy a mnoho dalšího.

Aktuální kurz Ethereum86 764,90
Změny za posledních 24 hodin-3.15%
Tržní kapitalizace$ 459,787,176,883

Na rozdíl od Bitcoinu, u kterého je tvůrce s přezdívkou Satoshi Nakamoto, neznámý, zakladatelský tým Etherea tvoří známé osobnosti, mezi které patří Vitalik Buterin, Charles Hoskinson a Gavin Wood. Ne všichni zakládající členové stále pracují v nadaci Ethereum, protože někteří z nich se přesunuli k práci na jiných projektech. Například Charles Hoskinson přešel k práci na projektu Cardano, zatímco Gavin Wood přešel k práci na projektu Polkadot.

Novinkou je upgrade Ethereum 2.0, jehož cílem je vyřešit blockchainové trilema – bezpečnost, škálovatelnost a decentralizaci. Alternativní platformy pro chytré smlouvy jsou navrženy tak, aby byly vysoce škálovatelné, ale dělají kompromisy v oblasti decentralizace, zatímco vysoce zabezpečená a decentralizovaná blockchainová síť by nabízela kompromis v podobě nízké škálovatelnosti. Ethereum 2.0 přináší zcela odlišný design, který má za cíl tyto problémy řešit.

Back To Top
Vyhledat