skip to Main Content

Může jednou Bitcoin nahradit tradiční peníze? Čím je Bitcoin krytý?

Bitcoin Jako Náhrada Za Tradiční Peníze

Lidé často říkají: „Bitcoin nemůže být penězi, není ničím krytý.“ Lidé se však ptají špatně. To je starý způsob myšlení, který vznikl v souvislosti s papírovými penězi. Před vznikem papírových peněz lidé používali mince z drahých kovů (např. zlato), protože si zachovávaly silné peněžní vlastnosti: Vzácnost, trvanlivost, dělitelnost, přenosnost, zaměnitelnost a přijatelnost (šest peněžních vlastností). S nástupem papírových peněz se však ledacos změnilo.

Papír se stal penězi, protože byl lepší než zlato z hlediska dělitelnosti a přenosnosti, ale chyběla mu vzácnost. Lidé usoudili, že z větší dělitelnosti/přenositelnosti papírových peněz můžeme mít prospěch, pokud je lze vyměnit za formu peněz, která je vzácná. Tehdy bylo třeba, aby peníze byly něčím „kryté“.

Protože jsme změnili peníze na papírové, které nebyly vzácné, musely být podloženy něčím, co vzácné bylo.

Od zrušení zlatého standardu politici význam tohoto slova pouze zneužívají, protože naše peníze již nejsou podloženy něčím vzácným. Vlády říkají, že peníze jsou kryté jejich „plnou vírou a dluhem“, čímž se snaží namluvit obyvatelstvu, že horentní veřejné dluhy jsou ekonomicky rovnocenné jedné z nejvzácnějších komodit na světě – zlatu. Kdo však může na tato slova skočit??

Čím je tedy Bitcoin krytý?

Ničím. Kvalitní peníze, stejně jako zlato, nejsou „kryté“. Pouze peníze, které postrádají inherentní peněžní vlastnosti, musí být kryty jinými penězi, které si tyto vlastnosti zachovávají. Myšlenka, že naše základní peníze musí být něčím kryté, pochází z éry papírových peněz.

Bitcoin nevyžaduje krytí, má inherentní peněžní vlastnosti lepší než jakákoli jiná forma peněz, která kdy existovala. Je to důležité, protože když si lidé myslí, že peníze musí být něčím kryté, předpokládají, že peníze vyžadují krytí od vlády.

Při přechodu z éry fiat zpět ke zdravým penězům bude pro jednotlivce důležité odstranit narativ, že peníze jsou něco, co musí být kryté. V minulosti tomu tak skutečně nebylo, nebo zlato snad vyžadovalo nějaké krytí?

Přečtěte si více: Recenze Coinbase: Nejoblíbenější kryptoměnové burzy na světě

Není Bitcoin krytý spotřebovávanou energií nebo důkazem práce (proof-of-work) těžařů?

Často se zmiňuje, že je Bitcoin podložen spotřebovávanou energií, důkazem práce a mnoha dalšími věcmi: softwarem, pobídkami, algoritmy, hardwarem, dodavateli, zákazníky, smlouvami, vlastnickými právy, nemovitostmi, komunitami atd.

Když říkáte, že je „podložen“ těmito věcmi, naznačujete, že jde o vyměnitelné peníze, a retardujete tuto definici stejně jako praktici fiat měn. Neřekli byste, že zlato je kryto těžební infrastrukturou, mezinárodními dohodami, vlastnickými právy atd. Řekli byste, že jeho nabídka je těmito věcmi umožněna.

Jen na okraj – nepleťte si tržní hodnotu s peněžní hodnotou. Tržní hodnota zlata existuje, protože se používá v elektronice nebo jako šperk. Peněžní hodnota zlata existuje, protože se používá jako peníze.

Tržní hodnota zlata v elektronice/špercích by mohla zítra zaniknout a zlato by si stále zachovalo peněžní hodnotu (protože má silné peněžní vlastnosti). Tržní hodnota není nutná k tomu, aby něco mělo peněžní hodnotu (jako jednotka).

A konečně, účelem definic je sdělit rozdíly ve významu. Tím, že řeknete, že je něco podloženo energií, ze své podstaty snižujete schopnost odlišit Bitcoin od všeho ostatního, co je podloženo energií (protože energie je podložena vším). Kdyby byl tento pojem řečen někomu ekonomicky gramotnému, řekl by: Jasně, to je všechno, to není dobrá odpověď.

Ekonomie je rámec pro posuzování hodnoty, který slouží k rozhodování. Diskusi o tom, v čem je Bitcoin lepší než peníze, je třeba chápat prostřednictvím ekonomického rámce. Dobrou zprávou je, že již máme ekonomický rámec, který můžeme použít – peněžní vlastnosti. Takže tady je způsob, jak o tom přemýšlet: všechny ty věci, které charakterizují Bitcoin, mu ve skutečnosti umožňují mít skvělé peněžní vlastnosti. To je také důvod, proč Bitcoin jednou může nahradit naše předpotopní a ničím nekryté fiat peníze.

Přečtěte si více: Přemýšlíte o investici do Bitcoinu? Pár minut čtení, které vám mohou změnit život

Proč nemusí být Bitcoin ve skutečnosti ničím krytý?

Vynikající peněžní vlastnosti jsou to, co dělá Bitcoin ze své podstaty zdravými penězi. Z tohoto důvodu ho nepotřebujeme ničím podporovat. Tento rozdíl je důležitý, protože:

  1. Každý, kdo rozumí měnové teorii, si bude myslet, že jste blázen, když říkáte, že Bitcoin je „podložen“ energií/algoritmy, nebo že tomuto pojmu nerozumíte.
  2. Svět si musí uvědomit, že zdravé peníze nemusí být ničím podloženy, musí být ze své podstaty nadřazené.
  3. Pokud si myslíte, že jsem hloupý a stále chcete používat slovo „podložené“ pro věci, které umožňuje Bitcoin, pak musíte být vyčerpávající a vyjmenovat je všechny (náročný úkol).

Přečtěte si více: 4 tipy, které by měl znát každý začínající obchodník s kryptoměnami

Slovo závěrem

Bitcoin není ničím podložen, má inherentní peněžní vlastnosti, které jsou umožněny celým ekosystémem zdrojů, kapitálu a práce, který jej vytvořil. Proto stejně jako zlato být podložený ničím nemusí.

Ohodnoťte tento článek
5 z 5 - (1 hlas)

Nejnovější články

Diskuze

0 komentářů k zobrazení

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back To Top
Vyhledat