Pokud uvažujete o nákupu kryptoměn, děláte dobře. Kryptoměny představují vhodné aktivum, které přispěje k celkové diverzifikaci vašeho investičního portfolia. Před investicí do altcoinů byste se však měli podívat na whitepaper projektu, prvky poptávky a nabídky, zakladatelský tým a zúčastněné strany, které za projektem stojí.
Co jsou altcoiny?
Slovo „altcoin“ se odvozuje od slov „alternative“ a „coin“. Altcoiny označují všechny alternativy k Bitcoinu. Altcoiny představují kryptoměny sdílející některé společné vlastnosti s Bitcoinem. Bitcoin a altcoiny mají například podobný základní rámec. Altcoiny také fungují jako systémy peer-to-peer (P2P) a sdílejí svůj kód podobně jako Bitcoin.
Mezi Bitcoinem a altcoiny jsou samozřejmě také výrazné rozdíly. Jedním z takových rozdílů je mechanismus konsensu, který tyto altcoiny používají k ověřování transakcí nebo vytváření bloků. Zatímco Bitcoin používá konsensuální mechanismus proof-of-work (PoW), altcoiny obvykle používají proof-of-stake (PoS).
Existují různé kategorie altcoinů, které lze nejlépe definovat podle jejich konsensuálních mechanismů a jedinečných funkcí.
Zde jsou nejběžnější typy altcoinů:
- Mining-based: Altcoiny založené na těžbě používají metodu proof-of-work, známou také pod zkratkou PoW, která umožňuje systémům generovat nové mince prostřednictvím těžby. Těžba obnáší řešení složitých matematických problémů za účelem vytvoření bloků. Monero, Litecoin a ZCash jsou příklady altcoinů založených na těžbě (mining-based).
- Stablecoins: Stablecoiny snižují volatilitu, která provází obchodování s kryptoměnami a jejich používání od samého počátku. Hodnota stablecoinů je proto navázána na hodnotu koše zboží, jako jsou drahé kovy, fiat měny nebo jiné kryptoměny. Koš slouží jako rezerva pro případ, že by se kryptoměna dostala do problémů. Dai, USD Coin a Tether jsou příklady stablecoinů.
- Security tokeny: Věrný svému názvu je security token (token cenného papíru) podobný tradičním cenným papírům obchodovaným na akciových trzích. Podobají se tradičním akciím a představují vlastní kapitál, a to buď ve formě vlastnictví, nebo dividend. Security tokeny přitahují investory kvůli vysoké pravděpodobnosti, že se jejich cena rychle zhodnotí.
- Memecoiny: Memecoiny se tak nazývají proto, že představují hloupé pojetí známých kryptoměn. Obvykle je propagují celebrity a populární influenceři v oblasti kryptoměn. Například cenu populárních memecoinů Dogecoin a Shiba Inu často zvyšuje svými tweety Elon Musk, generální ředitel společnosti Tesla a známý kryptoměnový nadšenec.
- Utility tokeny: Utility (užitkové) tokeny slouží k poskytování služeb, jako jsou odměny, síťové poplatky a nákupy v rámci dané sítě. Utility tokeny na rozdíl od security tokenů nenabízejí vlastní kapitál. Například Filecoin je užitkový token, který slouží k nákupu úložiště v decentralizované síti pro ukládání dat.
Přemýšlíte, kde byste mohli kryptoměny koupit? Přečtěte si recenzi kryptoměnové burzy Binance
Jak ohodnotíte potenciál jednotlivých altcoinů?
Fundamentální analýza altcoinů zahrnuje prozkoumání a vyhodnocení všech dostupných informací o dané minci. Zahrnuje zkoumání případů použití kryptoměny a její sítě, jakož i týmu, který za projektem stojí, abyste plně pochopili a vyhodnotili nejlepší altcoiny k nákupu.
Při analýze altcoinů, respektive jakékoli kryptoměny, je cílem pochopit, zda je dané aktivum nadhodnocené nebo podhodnocené.
Nadhodnoceným aktivům se vyhněte. Podhodnocená aktiva jsou na druhé straně pro investora mnohem zajímavější kryptoměnou ke koupi. Je to proto, že nadhodnocená aktiva budou pravděpodobně vykazovat nižší výkonnost a propadnou se zpět na svou skutečnou hodnotu. Podhodnocená aktiva mají naopak větší potenciál růstu a jsou trvale zisková.
Důkladná analýza předtím, než koupíte kryptoměnu vám pomůže učinit inteligentní rozhodnutí. Zde je několik užitečných tipů, jak analyzovat kryptoměny, než do nich investujete:
1. Analyzujte whitepaper a zjistěte, jakou má kryptoměna hodnotu
Podrobné prozkoumání whitepaperu tokenu vám poskytne mnoho důležitých informací, jako jsou případy použití, cíle a vize týmu pro daný projekt. Z whitepaperu získáte dobrý obrázek o tom, jak altcoin poskytuje hodnotu svým uživatelům.
Například hodnota Bitcoinu spočívá v následujícím: Jedná se o decentralizovanou digitální měnu bez centrální banky nebo jediného správce, kterou lze posílat od uživatele k uživateli v síti peer-to-peer bez potřeby zprostředkovatelů (centrální autority).
Pokud dojdete na základě čtení whitepaperu k závěru, že altcoin nabízí svým uživatelům určitou hodnotu, může vás to přivést k analýze dalších informací.
2. Hledejte rostoucí poptávku a stabilní (nebo klesající) nabídku
Sledování nabídky a poptávky je jedním z nejlepších způsobů, jak posoudit svou příští investici do kryptoměn. Nyní, když jste získali jasnou představu o tom, jakou altcoin nabízí hodnotu svým uživatelům, je čas podívat se na to, jak se vyvíjí jeho nabídka a poptávka.
Jednoduše řečeno, altcoin by měl nabízet pobídky, které usnadní zvyšování poptávky tak, aby nabídka neustále klesala nebo byla stabilní. Když poptávka převýší nabídku, ceny se zvýší, čímž se podpoří ještě větší poptávka.
K tomu vám poslouží zdroje, jako jsou cenové indexy a tržní zprávy na různých kryptoměnových webech, stejně jako heatmapa na CoinMarketCap společnosti Coin 360.
Aktuální kurzy kryptoměn naleznete zde.
3. Zhodnoťte tým a zúčastněné strany, které za projektem stojí
Nyní, když už dobře rozumíte tomu, co může projekt nabídnout, následuje také důkladně posouzení týmu, který za projektem stojí. Informace o týmu najdete ve whitepaperu projektu, ale zkuste si o něm udělat i nezávislý průzkum. Podívejte se na oficiální stránku týmu na webu projektu a také na jejich profily na síti LinkedIn. Ty by měli mít zveřejněné a přístupné všem.
Při zkoumání minulosti jednotlivých členů se ptejte na následující otázky:
- Pracovali v minulosti na jiných renomovaných a úspěšných projektech?
- Jaké jsou jejich reference?
- Jsou uznávanými členy kryptoměnové komunity a blockchainového ekosystému?
Cílem je zjistit, zda je tým stojící za projektem zkušený a složený z odborníků, kteří vědí, co dělají. Můžete se podívat na analytické platformy a blockchainové průzkumníky, abyste doplnili své informace týkající se této otázky. Můžete také vyhledávat jejich další profily na sociálních sítích nebo se podívat na Twitter, zda se nezapojují do konverzací.
Například Ethereum má tak silnou investiční komunitu, protože každý jednotlivec pracující na Ethereu vytváří hodnotu pro držitele Etherea.
Navzdory problémům, jako jsou vysoké poplatky a pomalé transakce, se vývojáři, tvůrci komunit a další špičkoví talenti stále pouštějí do nových projektů souvisejících s Ethereem.
Na Ethereu se vyvinula řada platforem jako Aave a OpenSea. Logika zajištění silného základního týmu, který projekt podporuje, spočívá v tom, že vytváří efekt sněhové koule. Projekt se silným talentovaným týmem přitahuje ještě více důvěryhodných pokrokových myslí, čímž umožňuje, aby na platformě vzniklo ještě více projektů a vylepšení, podobně jako v případě Etherea. Tito lidé se snaží neustále zlepšovat dostupné platformy a iniciativy související s projektem, čímž vytvářejí ještě větší hodnotu pro držitele kryptoměny.
Altcoiny lze rovněž nakupovat na kryptoměnových směnárnách. Seznamte se s kryptoměnovou směnárnou Simplecoin.
Které altcoin platformy mají největší potenciál?
Pokud jde o investování do altcoinů, existuje celá řada možností, ze kterých si můžete vybrat. Vždy je však rozumné vědět, které z nich mají největší potenciál, abyste měli jistotu, že budete investovat chytře.
- Ethereum: Existuje důvod, proč je Ethereum mnohými nazýváno „králem altcoinů“. Ethereum, které v roce 2013 vytvořil Vitalik Buterin a jeho spoluzakladatelé, je platforma pro smart kontrakty sloužící k vytváření decentralizovaných aplikací (DApps). Zakladatelé zkonstruovali Solidity, vlastní programovací jazyk pro inteligentní smlouvy Ethereum. Většina současného decentralizovaného finančního prostoru se spoléhá na blockchain Ethereum, zatímco nativní token ether se každým dnem vyvíjí a roste jeho užitečnost.
- Chainlink: Chainlink posouvá chytré smlouvy na další úroveň tím, že do nich začleňuje data z reálného světa. Díky Chainlinku mohou nyní chytré kontrakty Ethereum volat další aplikační programová rozhraní a také jednat na základě globálních událostí a cen dalších aktiv. Hodnota Chainlinku stále stoupá, zatímco na jeho palubu nastupují věrohodné zainteresované strany jako například poradci, včetně bývalého generálního ředitele společnosti Google Erica Schmidta.
- Stellar Lumens: Stellar si klade za cíl sjednotit globální bankovní systémy prostřednictvím své decentralizované platformy. Jako takový využívá oddělené platební metody, jako jsou Alchemy Pay a Single Euro Payments Area. Síť Stellar pak tyto systémy propojuje prostřednictvím decentralizované účetní knihy. Konkurencí Stellaru je Ripple, jehož střet s Komisí pro cenné papíry a burzy (SEC) jej učinil zranitelným. Stellar se tak dostává do výhodné pozice, aby převzal otěže a stal se špičkovou globální platební sítí.
- Aave: Aave je již dnes jedním z nejlepších úvěrových protokolů a nadále nabízí bezpečnost a anonymitu pro dlužníky. Vzhledem k jeho popularitě se od dlužníků vyžaduje, aby nabídli větší zajištění, než je částka, kterou si půjčují. Zajištění se bezpečně ukládá v úschově po celou dobu trvání půjčky. V případě selhání – neschopnosti dlužníka splácet – se věřiteli automaticky vyplatí dlužná částka prostřednictvím inteligentního kontraktu.
0 komentářů k zobrazení