skip to Main Content
Bitcoin logo

Solana je vysoce propustný blockchain založený na konsensu Proof of History (PoH) a Proof of Stake (PoS). Solana, kterou vytvořil tým síťových inženýrů, si klade za cíl stát se blockchainovou infrastrukturou pro moderní internetové aplikace. Solana je univerzální blockchain podobný Ethereu, ale má odlišný technický základ, takže vývojáři píší aplikace pomocí programovacího jazyku Rust namísto Solidity nebo Vyperu. Mezi aplikace pro koncové uživatele zatím patří decentralizované finance (DeFi), nezaměnitelné tokeny (NFT), tržiště, hry a další.

Solana aktuální kurz3 069,08
Změny za posledních 24 hodin-3.28%
Tržní kapitalizace$ 61,189,028,890

Jednou z největších předností Solany je škálovatelnost, kdy dokáže zpracovat více než 700 000 transakcí za sekundu. Její schopnost vysoké propustnosti oslovuje vysokofrekvenční obchodníky, v jejichž čele stojí FTX a Alameda Research. Prvním případem použití aplikace DeFi na Solaně je Serum, kterou vytvořil tým stojící za burzou FTX.

Nativní měna Solana SOL se používá k placení transakčních poplatků a stakingu za účelem podpory sítě. Mince SOL lze koupit na burzách, jako jsou FTX, Coinbase, Kraken a další. Cena kryptoměny Solana zažívá v roce 2021 hyperbolický růst. V roce 2020 se obchodovala pod hranicí 2 dolary. S příchodem multichainu a zvýšeným přijetím DeFi a NFT se Solaně podařilo získat velký podíl na trhu. Vývojáře přilákalo technické podloží a začali budovat dApps, jako jsou Star Atlas, Mercurial, Orca, Saber a další.

Back To Top
Vyhledat