skip to Main Content

Co je to kryptoměnová peněženka a na jakém principu funguje?

Co Je To Kryptoměnová Peněženka A Na Jak Funguje

Kryptoměnová peněženka je aplikace, služba nebo hardware, který uživatelům kryptoměn umožňuje ukládat a načítat jejich digitální aktiva a sledovat jejich zůstatek. Pojďme si v tomto článku vysvětlit, co byste měli o kryptoměnových peněženkách vědět.

Pokud získáte kryptoměnu, například Bitcoin nebo Ethereum, můžete ji uložit do kryptoměnové peněženky a používat ji k provádění transakcí. Když chcete mince odeslat nebo přijmout, můžete použít vlastní jedinečnou kryptografickou adresu vydanou kryptoměnovou peněženkou.

Hlavní rozdíl mezi běžnou peněženkou a kryptoměnovou peněženkou spočívá v tom, že samotná kryptoměna není ve skutečnosti uložena v peněžence – je uložena v blockchainu dané měny. Kryptoměnová peněženka pouze ukazuje na umístění vašich kryptoměnových peněz v blockchainu – veřejné účetní knize – který zaznamenává a ověřuje všechny kryptoměnové transakce.

Jak fungují kryptoměnové peněženky?

Kryptoměnová peněženka generuje a uchovává soukromý klíč (forma kryptografie) uživatele pro přístup ke kryptoměnám. Uživateli kryptoměny je přidělen veřejný klíč, který se používá k odesílání a přijímání mincí nebo tokenů. Uživatel však bude mít přístup pouze k mincím uloženým na jeho adrese pomocí soukromého klíče. Je to jako zámek a vlastní speciální klíč, který se hodí k danému zámku. To, že jste vlastníkem adresy, můžete prokázat soukromým klíčem – tajným kódem, který vám umožní přístup ke kryptoměnám a pokud soukromý klíč ztratíte, ztratíte i přístup ke svému digitálnímu jmění.

Při posílání kryptoměn na konkrétní adresu peněženky buďte zvlášť opatrní! Pokud dojde k chybě v zapsané adrese, vaše mince budou po převodu nenávratně ztraceny!

Podívejme se na příklad! Pokud chce Petr poslat Bitcoin Jirkovi, Petr obdrží adresu Jirkovi peněženky s kryptoměnami a pošle tam kryptoměny. Transakce je zašifrována veřejným klíčem, který umožňuje přístup pouze Jirkovi, pokud má k tomuto veřejnému klíči odpovídající soukromý klíč. Jakmile se Jirka prokáže svým soukromým klíčem, může vstoupit do své peněženky a nakládat s obdrženými finančními prostředky, jak uzná za vhodné.

Některé kryptoměnové peněženky jsou vytvořeny pro jednu kryptoměnu, zatímco některé lze použít pro více než jeden typ kryptoměn. K nejrozšířenějšímu typu peněženek patří takzvané custodial neboli hostované peněženky – například ty, které spravují kryptoměnové burzy, jako je Coinbase nebo Binance. To znamená, že váš soukromý klíč spravuje důvěryhodná třetí strana nebo zprostředkovatel, například Trust Wallet v případě Binance. Tyto služby nabízejí ochranu vašich digitálních aktiv, ale zároveň se vzdáváte plné kontroly nad svými kryptoměnami.

Podívejte se na naše komplexní recenze Coinbase a Binance!

Typy kryptoměnových peněženek

Existují dva typy digitálních peněženek: „horké“ (online – softwarové) a „studené“ (offline – hardwarové). Rozdíl mezi nimi je podobný jako rozdíl mezi penězi uloženými na bankovním účtu a hotovostí uloženou v šuplíku.

A) Horké – softwarové peněženky

Softwarová peněženka je online nástroj, například aplikace, která uživatelům kryptoměn umožňuje ukládat, posílat a přijímat kryptoměnové tokeny. Mezi softwarové digitální peněženky patří peněženky pro mobilní telefony a stolní počítače, přičemž do této kategorie patří také většina úschovných peněženek spravovaných kryptoměnovými burzami. Softwarové peněženky upřednostňují uživatelé, kteří chtějí za své bitcoiny nebo jiné kryptoměny cokoliv nakupovat. Přístup ke kryptoměnám je v takovém případě zkrátka snazší.

Nevýhodou je, že pokud dojde k hackerskému útoku na vaši softwarovou peněženku nebo burzu, která ji spravuje, a váš účet bude kompromitován, můžete o své prostředky přijít. Kryptoměnové burzy neposkytují pojištění, takže bezpečné uložení vašich kryptoměn je velmi důležité.

Ujistěte se, že máte kolem své softwarové peněženky maximum vrstev ochrany.

B) Studené – hardwarové peněženky

Hardwarovým peněženkám se také říká offline peněženky nebo studené peněženky. Protože jsou offline, jsou považovány za bezpečnější variantu kryptoměnové peněženky pro uchovávání bitcoinů nebo jiných digitální měn typu Ethereum, Binance Coin, Tether nebo Solana.

Nejbezpečnějším způsobem, jak uložit svá digitální aktiva offline, je papírová peněženka, kterou lze vygenerovat na různých webových stránkách. Ty vytvářejí veřejné i soukromé klíče, které si můžete vytisknout na list papíru. Někteří lidé dávají přednost uložení papírové peněženky v trezoru nebo depozitní schránce, protože přístup k jejich digitálním aktivům je možný pouze s tímto listem papíru.

Přečtěte si více: 4 tipy, které by měl znát každý začínající obchodník s kryptoměnami

Hardwarová peněženka je obvykle USB disk, na kterém jsou uloženy soukromé klíče uživatele. Hardwarové peněženky mají oproti horkým – softwarovým peněženkám značné výhody z hlediska bezpečného uložení, protože nejsou připojeny k síti, takže je neovlivňují viry a zranitelnosti softwaru.

Poskytovateli peněženek mohou být kryptoměnové burzy, makléřské platformy nebo specializované společnosti nabízející softwarové a hardwarové peněženky. Když se poohlížíte po peněžence pro své bitcoiny nebo jinou kryptoměnu, měli byste zvážit, jak vám vyhovují různé technologie a k čemu chcete svá digitální aktiva používat. Začátečníci by se měli poohlédnout po různých online peněženkách, které si za transakce účtují nízké poplatky. Zkušenější uživatelé by si pravděpodobně měli vybrat hardwarovou peněženku.

Přečtěte si více: 6 nejlepších kryptoměn, které si nyní můžete koupit a držet navždy

Slovo závěrem

Podstatné je, že softwarová peněženka je přímo připojena k internetu, zatímco hardwarová peněženka přímé připojení k internetu nemá. V softwarové peněžence mějte raději uložené pouze kryptoměny, které hodláte momentálně utratit, zbytek – větší obnos digitálních peněz – však uchovávejte v hardwarovém zařízení. A hlavně nezapomeňte svůj soukromý klíč uchovávat na bezpečném místě!

Ohodnoťte tento článek
5 z 5 - (1 hlas)

Nejnovější články

Diskuze

0 komentářů k zobrazení

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back To Top
Vyhledat